kirgiz-otaglari

Bir belgeselin içinde yaşamaya hazır mısınız?


Türkiye kardeş ülkeleri olan Kırgızistan, Türkmenistan gibi Türk asıllı ülkeler ile daimî diyalog halinde bulundu. Ortak bir Türk kanı taşımanın ve ortak geleneklere sahip olmanın verdiği bağlılık ile her zaman her konuda gücü yettiğince yardım elini uzatmaktan geri durmadı. Yine bu şekilde bir yardım ile 1982 yılında Kenan Evren döneminde, SSCB’nin Afganistan’ı işgal etmesi üzerine bir kısım Kırgız Türkü yıllardır Van’ın Erciş ilçesine getirilmiştir. Burada Ulupamir köyünde kendilerine has gelenek ve görenekleri ile bir hayat sürmeye devam ettiler.

Bugün ise bu köyün bir kısmı Yozgat ilinin Yenifakılı ilçesine göç etmektedir. TOKİ’nin Türkiye’de ilk kez yaptığı 100 hanelik yatay mimari örneği ile Kırgız kardeşlerimize uygun taksitlerle ev sahibi olma imkânı sağlanmaktadır. Devletimizin ve Yenifakılı Belediyesi’nin ortak çaba ve destekleri sayesinde yeni evlerine yerleşerek daha yüksek standartlarla hayatlarını sürdürmeye başlamışlardır. Yenifakılı halkı da Kırgız kardeşlerine ellerinden geldiğince destek olarak yabancılık çekmemeleri için her türlü destek ve çabayı göstermektedir.

Yeni yerleşim yerlerinde bir yandan gündelik hayatlarını sürdürmeye devam ederken diğer yandan da hem yerel hem yabancı turistleri heyecanlandıran bir kırsal turizm projesini Kırgız Türklerinden Kasım Bek ile birlikte başlatma şansı bulduk. Kırgız Türkleri olarak burada sanki Orta Asya’da yaşarcasına sürdürdükleri gelenek ve göreneklerini hem onlar adına hem de tüm ülkemiz adına yararlı olabilecek bir turizm potansiyeline dönüştürme çabası içindeyiz. Geleneksel yemekleri, kıyafetleri, müzikleri deri ve keçe el sanatları ile Orta Asya’da yaşıyor gibi  hissedeceksiniz. Ayrıca Türk’ün silahı ve eşi kadar kutsal gördüğü 50’e yakın at da Kırgız Otağlarını şenlendirir durumda.

Orta Asya zamanlarından ancak film ve dizilerden aşina olduğumuz fakat onların hala kullandıkları otağları ile diğer yandan 21. yüzyıla uyum sağlamaları, hayatlarını tamamen kendi çabaları ile kazanmaları, kendi ülkelerinden kopup geldikten sonra Türkiye’deki yerel hayata ve insanlara dair görüşleri, hiç eskitmedikleri rengârenk gelenekselkıyafetleri, geniş mutfaklarının kendine has lezzetleri ile Kırgız Türkleri yalnızca günübirlik ziyaretler için turizme kazandırdık. Önümüzdeki yıl içerisinde devletimizin de desteği ile mevcut otağ sayısını artırarak hem yerli ve yabancı turistlere günlük konaklama imkânı sunacak olan Otağ Otel projemizi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda mevcut atlarımızın ırklarını daha da iyileştirerek Kımız üretimi ve satışına da başlamak planlarımız arasında.

Orta Anadolu’nun ortasında Küçük bir Orta Asya kırsal turizm projesinin ortağı olmaktan ve Orta Asya’daki gelenek göreneklerimizi yaşatmak için küçük de olsa bir destek sağlıyor olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Son cümle: Lütfen bu güzelliği gidip yerinde görüp, yaşayın…

yozgat-yenifakili