busam-film-akademisi

Bu yazı Kerim ABANOZ tarafından Orantı okuyucuları için hazırlanmıştır, katkıları için teşekkür ederiz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından kurulan Büsam Film Akademisi, Büsam’ın Şehir Akademi’den sonra kurduğu ikinci akademi olarak 14 Ekim 2017 tarihinde faaliyetlerine başladı.

Büsam Film Akademisi Beştepeler’de bulunan Kayseri evini merkez olarak kullanmaktadır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından kurulan Büsam Film Akademisi, Büsam’ın Şehir Akademi’den sonra kurduğu ikinci akademi olarak 14 Ekim 2017 tarihinde faaliyetlerine başladı. Büsam Film Akademisi Beştepeler’ de bulunan Kayseri evini merkez olarak kullanmaktadır.

Büsam Film Akademisinin kurulma amacını şehre yatırım ve insana yatırım olarak özetleyebiliriz. Büsam film akademisi sinemanın gücünü ve büyüsünü kullanarak şehrin sosyal kalkınmasına ve tanıtımına katkı yapmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda günümüzde teknolojinin gelişmesi ile her birey kendi sinemasını yapabilecek kapasiteye ve imkânlara sahip olmaya başlamıştır. Büsam film akademi yetiştireceği insanlar ile sinemanın daha bilinçli ve kaliteli yapılmasını hedeflemektedir.

Büsam Film Akademisi kısa film yapım, belgesel film yapım, senaryo yazarlığı ve kamera önü oyunculuk atölyeleri açarak sinemanın Kayseri’de gelişmesine katkı sağlama yolunda önemli bir adım atmıştır.

Film akademiye güz döneminde 195 kişi başvurmuş ve sonrasında yapılan mülakatlar sonucunda 4 atölyeye toplamda 62 öğrenci kabul edilmiştir. Hafta sonları 12:00-17:00 arasında gerçekleşen dersler 12 hafta sürmektedir. Dersler 8 haftası teorik, 4 haftası pratik olarak planlanmıştır. Derslerde kursiyerlere sinema tarihinden, kamera kullanımına, kurgudan sinematografiye, metin yazarlığından gösterge bilime kadar alanında uzman hocalar tarafından nitelikli bir sinema eğitimi verilmektedir.

Büsam Film Akademi hafta sonu vermiş olduğu eğitimlere ilave olarak, hafta içi sinema sektöründen alanında uzman senarist, yönetmen, görüntü yönetmeni ve oyuncuları kursiyerlerle buluşturarak, kursiyerlerin sinema ve sinema sektörü hakkında daha detaylı bilgi kazanmalarına katkı sağlamaktadır. Büsam film akademi güz döneminde hafta içi atölyelerine sinema yazarı Burçak Evren, yönetmen – yapımcı Erdem Dinçol, görüntü yönetmeni Volkan Öncel, yönetmen – senarist Prof. Dr. Semir Aslanyürek, oyuncu Murat Ünalmış, yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, yönetmen Sinan Sertel, oyuncu Gökçe Özyol katılmıştır.

Büsam Film Akademi’de genel koordinatörlük görevini Kerim Abanoz, kısa film yapım atölyesinin koordinatörlüğünü Akif Kaya, belgesel yapım atölyesi koordinatörlüğünü Hasan Basri Özdemir, senaryo yazarlığı atölyesi koordinatörlüğünü Osman Yalçın, kamera önü oyunculuk atölyesinin koordinatörlük görevini Kadir Turna yürütmektedir.

Eğitimlerin 4 haftalık uygulama kısmında atölyelerden gruplar oluşturarak Kayseri’yi konu alan 4 belgesel film ve 4 kısa film çekilmiştir. Festivallere gönderilen bu filmler şehrimizin ve kurumumuzun tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Büsam Film Akademisi 24 Şubat tarihi ile ikinci dönemine başlamış olup bahar dönemi için akademiye toplamda 165 kişi başvuru yapmıştır. 4 atölyede gerçekleşecek olan eğitimlere mülakat sonucunda toplam 60 öğrenci kabul edilmiştir.

Büsam film akademisi başvurularına genel olarak bakıldığında şehrin her kesiminden başvuru olduğu görülmektedir. Esnaf, memur, ev hanımı, öğrenci ve emekliler gibi her kesimden vatandaş Büsam Film Akademisi eğitimlerinden faydalanmaktadır.