cat-koyu-gemerek

Sivas’ın ikinci büyük ilçesi olan Gemerek’e bağlı Çat Köyü yemyeşil bir Anadolu beldesi. Muhteşem doğal güzellikleri ve Çat Ormanı ile ünlü olan köy, su kaynakları, doğal çayırlar ve temiz hava açısından oldukça zengin.

Gemerek Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin girişimi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile 2016 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında yürütülen “Anadolu’nun Kalbinde Sağlıklı Geleceğe Adım Adım” projesi ile Çat Köyü’nün bu doğal güzelliklerinin turistik amaçlı tanıtılması amaçlanıyor. Ağsu Deresi ile Hatapalanı arasında bulunan mevkiide yürüyüş parkuru modernizasyonu ve altyapı düzenlemesi gerçekleştirilen proje tamamlanma aşamasına geldi. İçinde patikalar da barındıran 7.500 metrelik parkur, doğa tutkunlarına iyi bir alternatif sunuyor. Trekking, izcilik aktiviteleri, kamp, offroad yarışları gibi geniş bir yelpazede faaliyet imkânı sunan köy yılın her mevsiminde doğa dostlarını ağırlamayı bekliyor.

Bölge turizmine katkı sağlaması amaçlanan projenin izleme faaliyetleri kapsamında gittiğimiz Çat Ormanında yeşilin her tonunu bizzat görmüş olduk. Gemerek meydanından yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Sızır kasabasını geçtikten sonra yaklaşık 20 km daha yol aldık ve Çat Köyü’ne vardık. Köyün Ağsu deresi boyunca kök salmış olan dağ çileklerinden topladık. Çat Köyü Muhtarının misafirperver ve mütevazı eşi tarafından ağırlandık. İkram ettiği muhteşem manda yoğurdu ve tereyağı ile siyah balın tadı damağımızda kaldı. Dilerseniz bu lezzetleri satın alarak evinize de götürme imkânı bulunmakta.

Gemerek ilçesinin tarihi ve doğal güzellikler ile turistik açıdan tanıtılmasını sağlayacak olan proje kapsamında yapımı tamamlanan parkurun açılışı üst düzey katılımla önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek.

cat-koyu-gemerek-bitkiler

cat-koyu-gemerek-dag-cilek