kadir_purlu_sivas_il_kultur

Sivas İl, Kültür ve Turizm Müdürü Kadir PÜRLÜ ile yürütmekte oldukları projeler ve faaliyetler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize kısaca kendinizden ve kurumunuzdan bahsedebilir misiniz?

Sivas Merkez İlçeye bağlı Karalar Köyünde 1959 yılında doğdum. İlköğrenimimi köyümde, orta öğrenimimi Sivas’ta, yüksek öğrenimimi ise Ankara’da tamamlayarak 1981 yılında Sivas Endüstri Meslek Lisesine öğretmen olarak atandım. Uzun yıllar Sivas’ta öğretmen ve idareci olarak çalıştıktan sonra, 2004 yılının Mart ayında Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atandım ve halen bu görevi sürdürmekteyim.

Sivas kültürüyle ilgili sekiz kitap yayınladım, ellinin üzerinde makalem ve bilimsel toplantılarda sunmuş olduğum bildirilerim bulunmaktadır.

Müdürlüğümüz, 4848 Sayılı Kanun doğrultusunda kurulmuş olan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir kamu kurumudur. İl sınırları içerisindeki tüm Devlet Kütüphaneleri ve Müzeleri Müdürlüğümüze bağlıdır. İlimizdeki kültür ve turizm çalışmalarıyla ilgili her türlü resmi iş ve işlemler Müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Valiliğimize bağlı bir Müdürlük olarak halen Sivas Atatürk Kültür Merkezindeki birimlerimizde hizmetimizi sürdürmekteyiz.

Sivas hem kültür hem de turizm açısından öne çıkan bir şehir, kurum olarak düzenlediğiniz güncel etkinlikleriniz nelerdir?

Kültürel alanda birçok etkinliklerimiz mevcut. Öncelikle kurslarımızdan bahsetmek istiyorum. Şehir kültürünü kucaklayan ve onu yaşatmaya yönelik kurslar açıyoruz. Hüsnü Hat, Ebru, Tezhip, Kalem İşi, Çinicilik kurslarımız devam ediyor. Amatör olarak faaliyetlerini sürdüren Atatürk Kültür Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu, Muzaffer Sarısözen Türk Halk Müziği Korosu, Ak Saçlılar Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğümüzün himayesinde çalışmalarına devam etmekte ve her yıl verdikleri konserlerle Sivas Halkının beğenisini toplamaktadırlar. Halk Oyunları Topluluğumuz çalışmalarını sürdürmekte, bu kapsamda oluşturulan Kadın ve Erkek Halay Ekiplerimiz etkinliklerimize renk katmaya devam etmektedir. Bağlama Kursu, Saz ve Nota Kursu, Osmanlıca Kursu, Diksiyon ve Tiyatro Kurslarımız halen devam etmektedir. Tüm bu kurslarımızdan belge alan katılımcılar hem kendisini geliştirmekte hem de Milli Kültürümüze önemli katkı
sağlamaktadırlar.

Bu yıl, 1217 tarihinde Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykâvus tarafından yaptırılmış olan Sivas Darüşşifâsı’nın 800. yapım yılıydı. Yıl boyunca “Sivas Darüşşifâsı’nın 800. Yılı” adıyla çok sayıda etkinlikler düzenledik. “Makamdan Şifaya Türk Müziği Konseri”, “Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası Sergisi”, “Sivas Darüşşifâsı’nın 800. Yılı Anısına XIII. Türk Tıp Tarihi Kongresi”, “Cerrahinin Ana Vatanı Anadolu Resim Sergisi”, “Anadolu Toplumlarında Şifa Arayışı, Tıp Aletleri Sergisi” bu etkinliklerden bazılarıdır.

Ayrıca, Sivas’ın yaşayan insan değerlerini onure etmeye yönelik her yıl hazırladığımız “İçimizden Biri” adlı programlarımız da devam etmektedir.

divrigi_ulucamii_gezisi


Bu yıl, 1217 tarihinde Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykâvus tarafından yaptırılmış olan Sivas Darüşşifâsı’nın 800. yapım yılıydı. Yıl boyunca “Sivas Darüşşifâsı’nın 800. Yılı” adıyla çok sayıda etkinlikler düzenledik.


Kurum olarak Sivas’a değer katmak adına hazırladığınız ya da yürütmekte olduğunuz bir proje var mı?

Bir değil bu güne kadar birçok projeler hazırladık. Tamamlananlar içerisinde, Sivas Arkeoloji Müzesi Projesi, Sivas İl Halk Kütüphanesi Projesi, Dünya Mirasının 40. Yılında 40 Ülkeyle UNESCO Sivas Buluşması Projesi, AKM Gelişiyor Hizmetimiz Güzelleşiyor Projesi, gibi önemli olan Projeleri sayabiliriz.

Bu projelerimiz sonucunda Sivas Orta Anadolu’nun en modern arkeoloji müzelerinden birine kavuştu. Yine, Milli Kütüphaneden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kütüphanesine kavuştu ki günlük ortalama 1500 kişi, yıllık ise 500.000 kişi bu kütüphaneden hizmet almaktadır. Dünya Mirasının 40. Yılında 40 Ülkeyle UNESCO Sivas Buluşması Projesiyle İlimiz Sivas’a davet edilen ülkeler nezdinde önemli bir prestij kazandı. AKM Projesiyle ise Kültür Merkezimiz restore edilerek hem iç birimlerine hem de sunulan hizmete büyük bir kalite kazandırıldı.

Devam eden projelerimiz arasında ise, Sivas Kültür Merkezi Projesi, Âşık Veysel Kültür ve Sanat Evi Projesi, Sivas Kalesindeki Tarihi Saat Kulesinin Yeniden Canlandırılması Projesi, Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa Yolu Projesi, Koyulhisar Söbüce Yaylasının Yayla Turizmi Merkezi İlan Edilmesi Projesi, Sivas 1000 Temel Eser Projesi, gibi projelerimizi sayabiliriz.

Bu projelerin yanısıra, henüz resmiyet kazanmayıp ön hazırlıklarıyla meşgul olduğumuz projelerimiz mevcuttur. Bunlar arasında, Sivas Açıkhava Müzesi Projesi, Sivas Etnografya Müzesi Projesi, Sivas Kent Arşivi Projesi, Sivas Yıldızdağı Kış Sporları Turizm Merkezinin Uluslararası Düzeyde Tanıtımı Projesi bulunmaktadır. Bu projelerimiz hayata geçtiğinde şehrimizin kültür hayatına ve turizmine önemli katkılar sunulmuş olacaktır.

 

2017_izmir_travel_turkey

halk_toplulugu_sivas


Projelerimiz hayata geçtiğinde şehrimizin kültür hayatına ve turizmine önemli katkılar sunulmuş olacaktır.


Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile yürütmekte olduğunuz turistik ve kültürel projeleriniz nelerdir?

Biraz önce bahsetmiş olduğum “AKM Gelişiyor Hizmetimiz Güzelleşiyor Projesi” Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da eş finansman sağlamasıyla tamamlandı. Yine, Ajansın desteği ve Bakanlığımızın eş finansmanıyla hayata geçirilip tamamlanma aşamasına gelen “Âşık Veysel Kültür ve Sanat Evi Projesi” de zikredilmeye değer bir projedir.

Şu anda Ajansımızın desteğiyle, “Sivas Darüşşifasının 800. Yılı”, “EMITT 2018 Fuarı”, “Sivas Turizm Kongresi”, “Sivas 1000 Temel Eser Projesi Bazı Kitaplarının Yayınlanması” gibi önemli projeleri yürütmekteyiz.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın desteği ile yürüttüğümüz bu projeler sayesinde 800. Yılını kutladığımız Sivas Darüşşifasına dikkat çektik. Darüşşifanın bezemelerini tezhip ve minyatür sanatı yoluyla çizdirerek kitabını yayınladık ve bu surette gelecek kuşaklara bir mesaj, kalıcı bir eser hediye etmiş olduk. Ocak 2018 ayı içerisinde İstanbul’da düzenlenecek olan EMITT 2018 Fuarında İlimizi en güzel şekilde tanıtmak için bir fırsat yakaladık. Sivas 1000 Temel Eser Projemizin çok önemli 8 kitabını başta Valimiz Sayın Davut Gül ve ORAN’ın destekleriyle yayınladık. Bunlar bir şehrin kültür ve turizmine verilebilecek önemli katkılardır. ORAN’a ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

tezhip_ve_minyatur_sanatiyla_sivas


ORAN’ın desteğiyle, “Sivas Darüşşifasının 800. Yılı”, “EMITT 2018 Fuarı”, “Sivas Turizm Kongresi”, “Sivas 1000 Temel Eser Projesi Bazı Kitaplarının Yayınlanması” gibi önemli projeleri yürütmekteyiz.


Kış turizmi denince akla gelen yerlerden birisi de Yıldız Dağı, burada bulunan kayak merkezi ile ilgili beklentileriniz ve projeleriniz nelerdir?

Beklenti ve projelerimizi iki ayrı başlık altında ifade etmek mümkün. Bunlardan birincisi: Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinin “Kış Turizmi” kapsamında değerlendirilmesi ve hak ettiği yere getirilmesidir. Bunun için yapılması gereken ilk iş, turizm merkezinin ulaşım, konaklama ve altyapı eksikliklerinin tamamlanmasıdır. Bu ihtiyaçları gidermeye yönelik çalışmalar, Valiliğimizin himayesinde ilgili kurumlarca yürütülmektedir. Hemen peşinden yapılması gereken iş ise planlı, düzenli ve etkili tanıtımdır.

İkinci önemli konu ise Yıldız Dağı’nın “Dağ Turizmi”, “Ekoturizm”, “Yayla Turizmi” ve “Alternatif Turizm” çeşitlilikleriyle birlikte ele alınarak kayak etkinliğinin olmadığı diğer aylarda da hizmete açık tutulması ve hedef kitlenin bu alana getirilmesinin sağlanmasıdır. Elbette bu kolay bir iş değildir. Ancak yatırım yapılan bu alanın daha çok kazanması ve geleceğe taşınması için bu çalışmalar yapılmalıdır.

Beklenti ve projelerimize gelince; biz son üç yıldır yapmış olduğumuz tüm tanıtım etkinliklerimizde Yıldız Dağı’na büyük önem veriyor, stantlarımızın ana konusu içine Yıldız Dağı’nı alıyoruz. 2018 Şubat ayı içerisinde İlimizde gerçekleştirilecek olan Sivas Turizm Kongresi’nin ana teması “Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi” olarak belirlenmiştir.

2017 Kasım ayı ortalarında Erzurum’da düzenlenen I. Kış ve Dağ Turizmi Kongresine katıldım. Bu etkinliğe dünyanın birçok yerinden kayakçılar, tesis sahipleri ve uzmanlar geldiler. Çeşitli konuşmalar oldu, bildiriler sunuldu. Tüm konuşmalardan çıkardığım sonuç şu oldu: Öncelikle Sivas’ta kayak sporunu sevdirmemiz, kayakçı yetiştiren eğitim tesisleri açmamız, Yıldız Dağı’nı Sivaslı sporcularla doldurmamız ve bu surette bu alana Sivaslılar olarak bir canlılık katmamız gerekiyor. İkinci aşamada ise turizm merkezimizin eksikliklerini tamamlayıp etkin tanıtımlarla Sivas dışından bu tesislere konuklarımızın gelmesini sağlamaktır. Üçüncü aşama ise kalitemizi gittikçe artırarak bu alana gelen tüm konuklara güler yüzle üstün hizmet sunmaktır.

Yukarı Kızılırmak Kültür ve Doğa Yolu Projenizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Sivas İl sınırları içerisindeki tarihi Eğriköprü’den başlayıp Kızıldağ’da Kızılırmak’ın doğduğu kaynaklarda sona eren bir kültür ve doğa yolu projesidir. Gerek kültür yolları gerekse de doğa yollarında seyahat etmek son yıllarda büyük trend kazanmıştır. Çok gelir getiren bir turizm etkinliği olan bu rotaların İlimizde de oluşturulması amacıyla bu proje başlatılmıştır. Sivas ile Zara arasındaki tüm kültürel ve doğal değerlerin envanteri çıkarılarak gezi haritasına işlenmiştir. Hazırlanan bu harita bastırılarak Türkiye genelindeki seyahat acentalarına, rehberlere ve ilgili diğer kişi kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir. Projenin ikinci safhası olan Zara-İmranlı arasındaki güzergâha ait haritanın hazırlanmasına ise 2018 yılında devam edilecektir.

Yayınınızda Kurumumuza yer vermenizden dolayı teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Kadir Pürlü’ye vermiş olduğu bilgiler ve keyifli sohbeti için teşekkür ediyoruz.