altincinarfilmfestivali

Bu yazı Kerim ABANOZ tarafından Orantı okuyucuları için hazırlanmıştır, katkıları için teşekkür ederiz.

Uluslararası Kayseri Film Festivali bir grup idealist gencin, Talas Belediyesinin sağlamış olduğu sınırlı imkânlarla düzenlediği bir film festivali olarak 2013 yılında serüvenine başladı.

turkansorayaltincinarfilmfestivalinde.jpgFestival, birinci yılında ulusal belgesel film yarışması düzenleyerek ülkemiz festival yelpazesinde yerini aldı. Yarışmaya ülkemizin dört bir yanından 50’nin üzerinde film katılması festivalin ne kadar isabetli ve gerekli olduğunu festival komitesine göstermiş oldu. Festivalin ilk yılı olmasına rağmen, sinema camiasından çok sayıda ismi Kayserimizde ağırlayarak, yarışma dışı birçok önemli etkinlik yapılarak kültür sanat camiasının dikkatleri çekildi.

Birinci yılında sinema dünyasında ve şehirde küçükte olsa bir kıvılcım yakan Uluslararası Kayseri Film Festival için devamlılığının olup olmayacağı hususu önemli bir soru idi.

Tüm imkânsızlıklar ve sorunlar içerisinde ikinci yılın hazırlıklarına başlandı. Kayseri Valiliğinin festivali himayesine alması, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkarak ilk yıla göre çok daha büyük bir festival düzenlendi. Ulusal belgesel film yarışmasının yanına, ulusal kısa film yarışması eklendi ve iki kategoride toplam da 200’ün üzerinde rekor sayılabilecek bir katılım gerçekleşti. Türk sinemasının 100. Yılına denk gelen bu yılda festivale iki kategoride 45.000 TL ödül dağıtarak genç sinemacılara çok önemli destek verdi. Aynı zamanda festival ikinci yılında Türk Dünyası teması düzenleyerek uluslararası bir nitelik kazandı. Yurt içi ve yurt dışından 15’e yakın film gösterildi. Şehrin farklı noktalarında film gösterileri, atölye çalışmaları, sergiler, konserler düzenlenerek festival Kayseri’nin tamamına yayılmış oldu. İkinci yılında Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve ülkemizden 100’e yakın çok önemli isimin festivale katılması, yarışmalara olan ilginin rekor seviyede olması ve çok önemli etkinliklerin yapılması festivale olan ilgiyi artırdı.

aytacarmanaltincinarfilmfestivalindeUluslararası Kayseri Film Festivali köklerini yavaş yavaş Orta Anadolu’nun kadim topraklarına salmaya başlamıştı. Üçüncü yılda çok daha büyük bir organizasyon ile kültür sanat sahnesinde yer almanın hazırlıklarını yapıyordu. Bu yılda yarışma kategorisine animasyon film ekleyerek yarışma kategorisini üçe çıkardı. Üçüncü yılında uluslararası tema Filistin sineması olarak belirlendi ve 20’ye yakın Filistin filmi gösterilerek kültürel kaynaşma gerçekleşmiş oldu.

Başarısını dördüncü ve beşinci yılında da devam ettiren Uluslararası Kayseri Film Festivali Orta Anadolu’nun uluslararası tek sinema etkinliği olarak ön plana çıkmaktadır.

Genç sinemacıları destekleyerek ülkemizde sinemanın gelişmesine katkıda bulunurken 5 yılda gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın film gösterimi, ağırlamış olduğu 500’e yakın oyuncu, yönetmen, yapımcı ve basın mensubu ile şehrin kültür sanat hayatına önemli katkıda bulunmuştur.

Her yıl Mayıs ayında Kayseri Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma fonu destekleri ile Anadolu Sinemacılar Derneği ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kayseri Film Festivali, 2018 Mayıs’ında yepyeni içerik, sürpriz gelişmeler ile altıncı kez sinemanın büyülü dünyasını Kayserililer ile buluşturacaktır.

Kerim Abanoz’a verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.