UR-GE Nedir?

Kısaca UR-GE olarak anılan teşvik 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Bu desteğin amacı, bir proje içerisinde Türkiye’de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmaktır. Bu kapsamda şirketler, işbirliği kuruluşların proje başvuruları sonucu desteklenir. Bu bağlamda genel bir tanımla UR-GE; rekabet gücünün geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi, danışmanlık, eğitim vb. faaliyetleri de içine alan bütünleşik bir destek mekanizması olarak değerlendirilebilir.

İşbirliği Kuruluşu Nedir?

Üyeleri için işbirliği faaliyeti gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve/veya Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) ile imalatçıların kurduğu dernek, birlik ve kooperatiflerdir.

Destekler Nelerdir?

Eğitim desteği Danışmanlık desteği,

2 kişiye kadar istihdam desteği,

Yurt dışı pazarlama ve ticaret heyetleri (seyahat, konaklama ve organizasyon giderleri)

Alım heyetleri

Teşvikten Faydalanmak İçin:

İşbirliği kuruluşunun üye şirketlerle beraber bir proje hazırlaması ve bu proje ile Ekonomi Bakanlığı’na başvurması gerekmektedir. Bu aşamada, talep edilmesi halinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sürecin yürütülmesinde teknik yardım sağlanmaktadır.

Desteklenen Faaliyetler

Ortak pazar araştırmaları Pazar ziyaretleri Ticaret heyetleri Yurtdışı fuar ziyaretleri Eşleştirme faaliyeti Küme tanıtım faaliyetleri

Destek Miktarı :

Destek Oranı : %75